Durmuş Üstdağ

KURUCU ORTAK

1978 yılında Kilis’te doğdu. Fatih Lisesi’ndeki lise eğitiminin ardından 1996 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisans öğrenimine başladı. İlk girişimcilik tecrübesini üniversite yıllarında yaşayarak bir çok mimari ofis ile birlikte proje ve şantiye yönetimi yaptı. Öğrenimi sırasında ayrıca Emlak Bankası NUROL İnşaat A.Ş., Çanakkale Seramik A.Ş. firmalarında çeşitli atölyeler ve şantiyelerde bulundu.

YTÜ Mimarlık Bölümü Taşıyıcı Sistemler Bilim Dalında Prof. Dr. Görün Arun ve Prof. Dr. Nafız Çamlıbel ile çalıştı ve kürsü bünyesinde “Öğrenci Asistan” olarak 3 yıl boyunca mezuniyetine kadar görev aldı. YTÜ Mimarlık Fak. Mimarlık Bölümü’nden mezun olduğu 2001 yılında İmge Mimarlık İnşaat Ltd. Şirketinde Dr. Mim. Ömer Aydeğer ile çalışmaya başladı.

İmge Mimarlik Firmasında büyük ölçekli projelerde uygulamacı olarak görev aldı. Ofis çalışmalarının yanı sıra bireysel olarak birçok mimari ve dekorasyon proje hizmeti yürüttü. 2006 yılında Mimar Erol Sevimlisoy’ a ait Sevimli Mimarlık Ltd. Şirketinde “Proje Sorumlusu–Şantiye Şefi” olarak çalışmaya başladı. Birçok Yalı projesinde, restorasyon, mimari ve dekorasyon uygulama kontrolörlüğünü gerçekleştirdi.

ND Mimarlık şirketini eşi Y.Mim. Nurgül Akgündüz Üstdağ ile birlikte 2007 yılında kurdu. ND Mimarlık ofisi bünyesine “Dent Tasarım” markasını kurarak ülkemizde bu konuda uzmanlaşmış bir mimari büro olma yolunda ilk adımı attı. İlerleyen zamanda uzmanlaşmış olduğu klinik tasarımı ve uygulaması konularında bugüne kadar 200’den fazla kliniğe, hekime ve diş hekimliği fakültelerine danışmanlık hizmeti verdi.

Mimari kariyerindeki hedeflerine ulaşmak için alanındaki yenilikleri takip etmekte, gerek mimari ve inşaat, gerek dental sektördeki trendleri yakından takip ederek yurtiçi ve yurtdışı fuarları kaçırmadan takip etmekte, kendisini sürekli geliştirmektedir.

Kendisi aynı zamanda A sınıfı İş Güvenlik Uzmanı olan Durmuş Üstdağ, ülkemizde sadece 350 kişide bulunan “Asbest Söküm Uzmanı” sertifikasına da sahiptir. Bu sahip olduğu yeterlilikler ile birlikte ülkemizde “Asbest” konusunda öncü firmalardan olan Trasbest ve Asbesan firmalarının kurucu ortağıdır.

Sosyal sorumluluk projelerine çok önem vererek, bu projelerini birbirinden bağımsız 3 Sivil Toplum Kuruluşunun çatısı altında yürütmektedir. Kendinden önce hizmet felsefesi ile doğup büyüdüğü bu topraklara faydalı hizmetler vermeye çalışmaktadır. İyi bir koleksiyoner olan Durmuş Üstdağ’ın geniş bir fotoğraf makinesi koleksiyonu bulunmaktadır. İki kız babası olan Durmuş Üstdağ, İngilizce bilmektedir.