Nurgül Akgündüz Üstdağ

KURUCU ORTAK

1979’da İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’ndeki lise eğitiminin ardından 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ne girdi. Öğrenimi sırasında çalışma hayatına adım atarak çok çeşitli mimarlık ofisleri ve şantiyelerde bulundu. Aynı zamanda YTÜ Mimarlık Bölümü Yapı Üretimi Bilim Dalında “Öğrenci Asistan” olarak görev aldı.

YTÜ Mimarlık Fak. Mimarlık Bölümü’nden derece ile mezun olmasının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Ens. Mimarlık Anabilim Dalı Yapı Bilgisi programında Yüksek Lisans eğitimine başladı. “Deprem Bölgelerinde Yığma Yapı Tasarımının Yönetmeliğe Göre İncelenmesi” konulu yüksek lisans tezini vererek 2004 yılında Yüksek Mimar olarak mezun oldu.

2002 yılında Mimar Erol Sevimlisoy’a ait Sevimli Mimarlık ofisinde çalışmaya başladı. Ofis çalışmalarının yanı sıra, bireysel olarak birçok konut projesi için mimari ve iç mimari proje hizmeti yürüttü. 5 yıl süre ile “Proje Yöneticisi” olarak çalışmış olduğu Erol Sevimlisoy ofisinde birçok mimari, restorasyon ve dekorasyon projesinde; yalı, konut, büro, sağlık projelerinde tasarımcı ve uygulayıcı olarak görev aldı.

2007 yılında eşi Mimar Durmuş ÜSTDAĞ ile ND Mimarlık Ltd. Şirketi’ni kurdu. Denttasarım markası ile de daha önceki çalışma hayatında da tecrübe etmiş oldukları ve tamamen uzmanlık gerektiren klinik tasarımı üzerine çalışmalar yaptı. Halen ND Mimarlık ofisinin ortağı olarak neredeyse 20 yıla yaklaşmış olan meslek hayatında uzmanlaşmış olduğu mimari – iç mimari tasarım ve proje koordinatörlüğü işini sürdürmektedir. Çocukluk hayali olan mimarlık mesleğini severek yapmakta, mesleği ile ilgili seminer ve eğitimleri, yurtiçi-yurtdışı fuarları ve yayınları düzenli olarak takip etmekte, gelişen tasarım dünyasında kendini sürekli olarak geliştirmektedir.

Gizem ve Nil adlarında iki kız annesi olan Nurgül A. Üstdağ, sanatın bütün dallarına ilgi duymakla birlikte resim ve seramik ile yoğun bir şekilde ilgilenmekte olup, aktif olarak suluboya ve yağlıboya tablolar yapmaktadır. Eserleri 2017 yılında Kızkulesi 8/2 Sergisinde yer aldı. Temel seviye İtalyanca ve Almanca, iyi derecede İngilizce bilmektedir.